تامین مالی پارس کپیتال (میریت سرمایه گروه ثروت سازان پارس)

پولمان را کجا سرمایه گذاری کینم؟؟

یک ضرب المثل قدیمی سرمایه گذاری وجود دارد که می گوید: “اگر سنگ بزرگی در مسیرتان بود، بجای کنار زدن آن از سایه اش استفاده کنید.” یعنی یک سرمایه گذار خوب از ریسک ، فرار نمی کند بلکه با مدیریت آن از منافع پذیرش ریسک، بهره مند می شود.

هسته و عنصر اصلی سرمایه گذاری، ریسک است. شما واقعاً نمی توانید بدون ریسک کردن ، پولی بدست آورید ، اما ریسک بیش از حد یا غیرمنطقی می تواند فاجعه بار باشد. این موضوع که شما ریسک پذیر باشید یا ریسک گریز، اهمیتی ندارد، اما پذیرش ریسک غیرمنطقی یا سوءمدیریت در سرمایه گذاری یک اشتباه است. در حقیقت یک سبد سرمایه گذاری بدون ریسک، بدون بازده خواهد بود . (حتی اگر شما پولتان را در بانک هم سپرده گذاری کنید باز مقداری ریسک پذیرفته اید ).

مفهوم فوق نکته بسیار خاص و مهمی را بیان می کند. یعنی ، اگر شما مایل و قادر به پذیرش ریسک بالاتری هستید ، باید این کار را معقول انجام دهید. ریسک بالاتر به معنای قرار دادن تمام تخم مرغ های شما در یک سبد یا قمار نیست. در یک سبد سرمایه گذاری با ریسک بالا ، همواره باید دارایی ها، طبقه بندی و به طور فعال و منطقی مدیریت شوند.

به عبارت دیگر ، شما نباید از ریسک، به خودی خود دوری کنید ، بلکه باید از پذیرش ریسک بیش از حد یا اشتباه، خودداری کنید.

هر سرمایه گذار سطحی از ریسک را می پذیرد که در آن احساس آرامش کند. این سطح آرامش با متنوع کردن و مدیریت سبد سرمایه گذاری حتی با ریسک بالا نیز می تواند بدست بیاید.

سرمایه گذار نباید سعی کند که تمام وقت خود را صرف بازار کند بلکه باید با طبقه بندی دارایی های خود ( چه آنهایی که اکنون دارد و چه آنهایی که ممکن است در آینده داشته باشد) بازار را گاه به گاه مورد توجه قرار دهد. مدیریت سرمایه برای بهینه سازی سبد سرمایه گذاری ضروری است.

همچنین لازم است که سرمایه گذار حداقل برخی از محدودیت ها مانند قرار گرفتن در معرض تحریم یا انواع استراتژی ها را مدنظر قرار دهد.

به عنوان مثال ، ممکن است سرمایه گذار با پیروی از صندوق های سرمایه گذاری اقدام به خرید و فروش سهام نماید یا با تعیین حد ضرردر سرمایه گذاری های پرریسک، از فروپاشی و افول ارزش سرمایه گذاری خود جلوگیری نماید. همچنین باید بداند که چگونه استراتژیهای مختلف سرمایه گذاری با یکدیگر تعامل دارند و چگونه سرمایه گذاری های خوب و بد، با گذشت زمان در کنار یکدیگر جهش و تکامل می یابند. اصل این است که با یک سبد متنوع شروع کنیم و متناسب با گذشت زمان ، آنرا متنوع نگه داریم.

ارزیابی مجدد سبد سرمایه گذاری

ارزیابی سبد سرمایه گذاری یک فرایند ساده و در عین حال می تواند پیچیده باشد. برای متنوع سازی سبد سرمایه گذاری خود نیاز به تعداد زیاد دارایی ندارید و لازم نیست مدیریت فعال همه آنها را بر عهده داشته باشید.

رصد روزانه سبد سرمایه گذاری می تواند یک شغل تمام وقت باشد که اغلب توسط متخصصین سرمایه گذاری و مدیران شرکت های سبدگردانی و مشاوره سرمایه گذاری انجام می شود. نظاره کردن لحظه ای و روزانه دارایی های سبد سرمایه گذاری مانند سهام توسط افراد عادی در اغلب موارد منجر به تصمیمات احساسی، مشکل رفتاری بیش معامله گری (over trading) و در نهایت متضرر شدن افراد می شود. بنابراین برای هر یک از دارایی های سبدتان، استراتژی و زمان مناسب برای ارزیابی مجدد استراتژی را تعیین نمایید. به طور خلاصه منظور از استراتژی علت انتخاب هر دارایی برای خریداری و زمان مناسب برای تحقق آن علت می باشد مثلا به علت پیشبینی افزایش نرخ ارز و امنیتی بودن بازار، تصمیم می گیرید که سهام شرکت های صادرات محور را خریداری نمایید. در این زمان حتما باید بازه زمانی مورد انتظار برای تحقق پیشبینی خودتان را مشخص نمایید و در زمان تعیین شده به بررسی استراتژی خود و تحقق یا عدم تحقق آن بپردازید. در زمان ارزیابی مجدد می توان نسبت به تداوم نگهداری سهام مزبور یا فروش آن تصمیم گیری نمود.

جمع بندی

پرهیز از ریسک، یک عمل هوشمندانه یا یک پاسخ برای افراد بدبین و یا کسانی که قادر به سرمایه گذاری نیستند، نمی باشد. با داشتن یک سبد بسیار محافظه کارانه، غیرممکن است که نرخ بازده مناسب بدست آورید. درحقیقت محافظه کاری ممکن است از ضرر یک حادثه جلوگیری کند اما باید دانست که از سود در فرصت مناسب نیز جلوگیری می کند. به یاد داشته باشید ، همیشه در هر بازاری، زمان خوب و بد وجود دارد.

ترفند واقعی این است که در زمان مناسب، ریسک مناسب را به مقدار مناسب بپذیرید. هیچ کس نمی تواند همه این نقاط را به دست آورد، یعنی هم زمان مناسب و هم میزان ریسک مناسب را به طور کامل تشخیص دهد. شما فقط نیاز به یک سبد معقول و متنوع ، حتی در سطوح ریسک نسبتاً بالا دارید و فقط باید سبد سرمایه گذاری خود را نظاره کنید و در زمان مناسب، عمل لازم را انجام دهید.

ادامه دارد …

“بازار سهام ابزاری است برای انتقال پول از جیب افراد عجول به جیب افراد صبور”   وارن بافت